Make your own free website on Tripod.com
Nebraska High School Bowling Coaches Association
History part 2
Home | Varsity State Results | North Bend Var.Results | Titan Invite Nov Results | Plaza Invite Squad Times | Rankings | Columbus Invite Results | North Bend Varsity Results | North Bend JV Invite | Westbrook Invite Results | Plaza Invite Results | Titan #2 Invite | Thunderbowl Invite | Bellevue Invite Results | The History of Neb. High School Bowling and the Coaches Association | History part 2 | History Part 3 | 30 Bowl Invite Results | Monarch Invite Results | Tour of Champions Schedule | Millard Invite Results | NHSBCA Rules | North Bowl Invite | Var State Teams and Times | 30 Bowl Invite | 2014 JV State Results | Rules and Points System | Petition To Bowl | Certification & Lane Numbers

1999/2000 the Nebraska High School Bowling Coaches Association was born.

Al Knoell -  President

Roger Stroup - Vice-President

Ruth Monosmith -  Sec./Treasurer

Dean Martin – Sgt. At Arms

2000

Nebraska High School Bowling Coaches Association Championship

And Point Champions

 

2000 Boys Champs:                                      Big Apples - Kearney

1. Ralston – Chris Polson

2. Fremont High   - Coach Al Knoell

3. Lincoln High – Les Amory

4. Millard West – Dean & Megan Martin

 

2000 Girls Champs:

1. Columbus High/Scotus  - Randy & Jane Cline

2. Omaha Northwest – Terry Bruner Sr.

3. Omaha North – Dana Ryley

4.  Fremont – Dale Goreham & Al Knoell

 

2000 Mixed Team:

1. Fremont A – Al Knoell

2. Norfolk – Carolyn

3. Fremont B -

4. Holdrege – Diane Sikes

 

2000 All State Boys Team:

Chad Beatty    Captain

Fremont

Corey Sikes

Holdrege

Eric Ponte

Grand Island

John Ponec

Ralston

Eric Polson

Ralston

 

2000 All State Girls Team:

Jamie Martin     Captain

Millard West

Emily Schrad

Columbus/Scotus

Holly Beatty

Fremont

Jenny Hurst

Papillion/LaVista

Catrina Larson

Millard South

 

2000 JV Championship     - Thirty Bowl – Fremont

Boys:                                                                           Girls:

1. Sioux City #1

1. Bellevue

2. Plattsmouth #2

2. Fremont

3. Fremont #1

3. Plattsmouth

4. Holdrege

4. Lexington

 

2001

Points Champs – Boys       Fremont – Al Knoell

Points Champs – Girls       Omaha Northwest – Terry Bruner Sr.

 

2001 Boys Champs:                                      Sun Valley Lanes - Lincoln

1. Bellevue West   - Coach  Mark

2. Fremont High – Coach Al Knoell

3. Beatrice – Coach John Tied

4. Lincoln East -

 

 

2001 Boys All State 1st Team:

Andrew Rasmussen         Captain

Fremont

Chad Fleek

Seward

Kyle Thomas

Bellevue West

Justin Youmans

Fremont

John Weyer

Beatrice

Dan Fryer

Fremont

Brandon Frank

Bellevue East

 

2001 Girls Champs:

1. Fremont High - Coach Dale Goreham  Team: Jennifer Hawthorne – Kiley Rasmussen – Tasha Vancil

            Melissa Pawling – Kylie Goreham – Holly Beatty

2. Omaha Northwest – Coach Terry Brunner Sr.

3. Lincoln Northeast -

4. Omaha North – Dana Ryley

 

 

2001 Girls 1st Team All State:

Jamie Martin

Millard West

Holly Beatty

Fremont

Dezra Brown

Omaha Northwest

Colby Liberty

Holdrege

Kelly Sanders

Omaha Northwest

 

 

Boys JV Champs:                                                     Girls Champs

1. Fremont

1. Bellevue

2. Beatrice

2. Grand Island

3. Grand Island

3. Fremont #1

4. Omaha Bryan

4. Plattsmouth

 

 

2002

 

2002 Boys Points Champs – Fremont  Coach Al Knoell

2002 Girls Points Champs -  Omaha Northwest  Coach Terry Burner Sr.

 

2002 Boys Champs:          Westside Lanes – Grand Island

1. Fremont – Coach Al Knoell

2. Lincoln High – Coach Les Amory

3 .Lincoln Southeast – Coach Kevin Dunkle

4. Lincoln East – Coach

 

2002 Girls Champs:

1. . Omaha Northwest – Coaches  Terry Brunner & Eisey Brown

2. Fremont – Coach Dale Goreham

3. Bellevue West – Coach Louis Albertson

4. Millard North – Coach Bob Knutson

 

Nebraska JV Championship:

Boys                                                                Girls

1. Grand Island #1

1. Grand Island

2. Fremont Black

2. Bellevue

3. Blair/Elkhorn - Red

3. Fremont Black

4. Lincoln Southeast

4. Omaha Northwest Blue

 

Nebraska Mixed Team 2002

1. Fremont Black

2. Fremont Gold

3. Plattsmouth #2

4. Beatrice

 

2002 Girls All State Team:

Holly Beatty              Captain

Fremont

Missy Knudson

Millard North

Kelly Sanders

Omaha Northwest

Kelli Roach

Grand Island

April Hicks

Bellevue East

 

2002 Boys All State Team:

Justin Youmans        Captain

Fremont

Brian Crawford

Lincoln High

Chris Amory

Lincoln High

Matt Carlson

Fremont

Travis Koenig

Beatrice

 

 

2003

Boys Point Champion: Ralston – Chris Polson

Girls Points Champs: Grand Island – Larry Roach

 

2003 Boys Champs:                 Sun Valley Lanes - Lincoln

1. Ralston High – Coach  Chris Polson

2. Bellevue West -

3. Lincoln Southeast

4. Fremont High – Al Knoell

 

 

2003 Boys All State 1st Team:

 Michael Snell           Captain

Plattsmouth

Cody Nilson

Lincoln Northeast

Matt Carlson

Fremont

Nick Rich

Omaha North

Matt Flynn

Lincoln Northeast

 

 

2003 Girls Champs:

1. Columbus High – Coach Randy Cline

2. Bellevue West – Louie Albertson

3. Grand Island – Larry Roach

4. Omaha North – Dana Ryley

 

2003 Girls All State 1st Team:

Ashley Vander Plaats       Captain

Omaha North

Kelli Roach

Grand Island

Lissa Hasse

Bellevue West

Heather Zoucha

Columbus/Scotus

Dezra Brown

Omaha Northwest

Amy Glover

Grand Island

 

 

JV Championship     - Plaza Lanes – Fremont

Boys Division:

1. Fremont Black

2. Omaha North Red

3. Grand Island #1

4. Ralston #1

 

Girls Division:

1. Columbus/Scotus/Lakeview

2. Bellevue West

3. Blair/Elkhorn

4. Fremont Black

 

 

 

 

 

2004

Boys Points Champion – Fremont High – Coach Al Knoell

Points Champions – Bellevue West – Coach Louis Albertson

 

2004 Boys Champs:

1. Fremont High  -  Coach Al Knoell

2. Lincoln Southeast – Coach Kevin Dunkel

3. Bellevue West – Coach Mike Vance

4. Beatrice – Coach John Tiede

 

 

2004 Boys All State Team:

Matt Carlson        Captain

Fremont

Michael Snell

Plattsmouth

Chris Holmes

Lincoln Southeast

Aaron Anderson

Fremont

Nick Rich

Omaha North

 

 

2004 Girls Champs:

1. Bellevue West – Louis Albertson

2. Grand Island – Larry Roach

3. Omaha Northwest – Terry Brunner Sr.

4. Columbus/Scotus- Randy Cline

 

2004 Girls 1st Team All State

Kellie Roach

Grand Island

Sarah Keas

Grand Island

Samatha Marr

Lincoln Northeast

Lissa Hasse

Bellevue West

Melissa Pawling

Fremont

Amy Glover

Grand Island

 

2004 Mixed Team Champs:

Grand Island Red

Fremont Black

Grand Island Black

Lincoln High

 

2004 JV Champs:

Boys                                                                Girls

1. Grand Island Red

1. Omaha North

2. Bellevue West Purple

2. Bellevue West Purple

3.  Fremont Black

3. Fremont Black

4. Beatrice

4. Lexington

 

Enter content here

Enter supporting content here