Make your own free website on Tripod.com
Nebraska High School Bowling Coaches Association
History Part 3
Home | Varsity State Results | North Bend Var.Results | Titan Invite Nov Results | Plaza Invite Squad Times | Rankings | Columbus Invite Results | North Bend Varsity Results | North Bend JV Invite | Westbrook Invite Results | Plaza Invite Results | Titan #2 Invite | Thunderbowl Invite | Bellevue Invite Results | The History of Neb. High School Bowling and the Coaches Association | History part 2 | History Part 3 | 30 Bowl Invite Results | Monarch Invite Results | Tour of Champions Schedule | Millard Invite Results | NHSBCA Rules | North Bowl Invite | Var State Teams and Times | 30 Bowl Invite | 2014 JV State Results | Rules and Points System | Petition To Bowl | Certification & Lane Numbers

 

2005

2005 Nebraska Mixed Team Champions

1. Fremont Black

2. Columbus

3. Fremont Red

 

2005 Boys Points Champs:

2005 Girls Points Champs:

 

 

 

2005 Boys Champs

1. Bellevue West – Mike Vance

2. Ralston – Chris Polson

3. Fremont – Al Knoell

4. Grand Island – Roger Riesberg

 

2005 Girls Champs:

1. Grand Island – Galen Keas

2. Lincoln High – Patty Meyer

3. Bellevue West – Louie Albertson

4. Omaha Northwest – Terry Brunner Sr.

 

2005    Boys JV Champs:                                     2005 Girls JV Champs:

1. Fremont Black                                            

1. Columbus

2. Fremont Gold

2. Grand Island

3. Grand Island Black

3. Bellevue West

4. Millard South Blue

4. Millard South

 

2005 Boys All State

Matt Carlson     Captain

Fremont

Aaron Anderson

Fremont

Michael Snell

Plattsmouth

Nick Riedler

Ralston

Jacob Knouse

Grand Island

 

2005 Girls All State

1. Amy Glover     Captain

Grand Island

2. Candy Glover

Grand Island

3. Sara Witt

Bellevue West

4. Sarah Keas

Grand Island

5. Colleen Zyblut

Omaha Northwest

 

2005 Mixed Team Champs:

1. Fremont Black

2. Columbus

3. Fremont Red

4.

 

 

 

2006

2006 Boys Points Champs:   Fremont – Al Knoell

2006 Girls Points Champs:  Bellevue West – Louie Albertson

 

2006  Boys State Championship   Tonka Lanes - Beatrice

Bellevue West – Mike Vance

Fremont – Al Knoell

Ralston – Marty Riedler

Plattsmouth – Mick Snell

 

 

2006 Boys All State Team:

Nick Riedler      Captain

Ralston

Logan Ginbey

Papillion Monarchs

Andy Steadman  Tie

Bellevue West

Jacob Knouse      Tie

Grand Island

Sean Meiester

Millard North

Sean Rangel            Tie

Bellevue East

Doug Suchan           Tie

Millard North

 

2006 Girls Champs:

1. Bellevue West – Louis Albertson

2. Grand Island  - Kalen Keas

3. Columbus -

4. Fremont – Rich Whitney

 

Girls All State Team:

Candi Glover       Captain

Grand Island

Amy Glover

Grand Island

Kari Smith

Bellevue West

Mandy Sunclades

Bellevue East

Kristi Mickelson

Bellevue East

 

Nebraska Mixed Team Championship:

1. Fremont Black

2. Columbus

3. Fremont Red

4. Grand Island Black

 

JV Champs   Boys                                                                 Girls

1. Grand Island Black

1. Papillion Gold

2. Fremont Black

2. Bellevue West Purple

3. Millard South Red

3. Papillion Maroon

4. Lincoln Southeast A

4. Columbus

 

JV Girls All State                                                                               JV Boys All State

Tiffani Swarbrick

Bellevue West

Evan Hines

Fremont

Nikki Zook

Bellevue East

Jeremy Broxterman

Grand Island

Amanda Cordy

Bellevue West

Jonathan Ciochon

Fremont

Deziraye Bowen

Papillion/LaVista

Brad Aquilar

Grand Island

Kendra Soderholm

Holdrege

Michael Sommer

Ryan Cummins

Millard South

Bellevue West

 

 

 

 

 

2007

 

Boys Points Champion           Fremont

Girls Points Champion            Bellevue West

 

Boys All State 1st Team:

Nick Riedler    Captain

Ralston

Sean Rangel

Bellevue East

Alex Rasmussen

Fremont

Aaron Anderson

Fremont

Evan Hines

Justin Clapper

Fremont

Bellevue West

 

Girls All State 1st Team:

Erin McCarthy   Captain

Millard North

Candi Glover

Grand Island

Kristi Mickelson

Bellevue East

Tiffani Swarbrick

Bellevue West

Kari Smith

Bellevue West

 

2007 State Championship  - Westbrook Lanes Columbus

Boys Champs:

1. Millard North  - Coach Jeff Hoff

2. Fremont – Coach Al Knoell

3. Bellevue East – Bob Kerns

4. Grand Island – Roger Riesberg

 

Girls Champs:

1. Bellevue West -  Coaches Louis Albertson & John Thomas

2. Fremont – Coach  Rich Whitney

3. Grand Island – Coach Amy Glover

4. Omaha North – Coach Dana Ryley

 

2007 No Mixed Team Championship due to Mens State Tournament in Fremont.

JV Championship:

Boys Division                                                 Girls Division

1. Fremont Black 

1. Bellevue West

2. Omaha North Blue

2. Papillion Maroon

3. Columbus Maroon

3. Columbus

4. Bellevue West Gold

4. Millard South

 

JV All State:

Boys Division                                      School                   Girls Division                                     School

1. Jonathan Ciochon

Fremont Black

1. Rachael Anderson

Papillion Monarchs

2. Tom Gibney

Fremont Black

2. Amanda Koeppan

Bellevue West

3. Brian Wager

Millard South

3. Brittany Goodman

Millard South

4. Jake Carstensen

Fremont Black

    Jessica Duda

Millard South

5. Jared Radtke

Fremont Black

4.  Mandy Barlow

Grand Island

 

 

5.  Kelsey Dennis

Papillion Monarchs

 

2008

Girls Points Champs: Fremont

                        Runner up: Bellevue West

Boys Points Champs: Bellevue West

                        Runner Up: Millard North

 

Boys State Championship – Westside Lanes - Grand Island

1. Millard West – Coach Dean Martin

2. Columbus – Coach John Eckholt

3. Bellevue West – Coach Mike Vance & Lonny Smith

4. Millard North – Coach Jeff Hoff & Barry Abel

 

Girls State Championship – Westside Lanes - Grand Island

1. Fremont – Coach Rich Whitney & Al Knoell

2. Bellevue West – Coach Louis Albertson & John Thomas

3. Papillion – Coach Troy Ivey

4. Bellevue East – Coach Dawn Franl

 

Boys 1st All State Team:

1. Ben Campbell  - Captain

Papillion

2. Joe Ladwig

Millard West

3. Jon Hawthorne

Millard North

4. Andrew McCarthy

    Dustin Serrano

    Garrett Shovan

Columbus

Papillion

Bellevue West

5. Ethan Schmidt

Millard North

 

 

 

Girls 1st All State Team:

Erin McCarthy  - Captain

Millard North

Michelle Vance

Bellevue West

Kristi Mickelson

Bellevue East

Tiffani Swarbrick

Bellevue West

Ashlee Whitney

Fremont

 

Mixed Team Championship – Plaza Lanes – Fremont

1. Fremont #1

 

2. Lincoln High

 

3. Lincoln Southwest/Southeast

 

4. Papillion #1

 

 

 

 

 

 

JV Championship – 30 Bowl – Fremont

1. Bellevue West Gold

2. Lincoln Southeast Gold

3. Columbus Maroon

4. Lincoln Southwest Green

 

 

JV Boys All State 1st Team:

Andy Peterson – Captain

Bellevue West

Dallas Maxwell

Bellevue West

David Nuzum

Bellevue West

Sean Pauly

Bellevue East

Doug Hilkeman

Fremont

 

 

JV Girls All State 1st Team:

Brittany Goodman – Captain

Millard South

Brittany Johnson

Columbus

Mandy Barlow

Grand Island

Shyanne Ivey

Papillion

Kelsey Dennis

Papillion

 

 

2009

Boys Points Champions – Millard West

            Runner Up – Bellevue West

 

Girls Points Champions – Papillion

            Runner Up – Fremont

 

Boys State Championship – Plaza Lanes – Fremont

1. Columbus – John Eckholt

3. North Platte – Bill Fuller

2. Millard West – Dean Martin

4. Millard South – Jack Corbaley

 

Girls State Championship – Plaza Lanes – Fremont

1. Papillion

3. Columbus – Randy Cline

2. Bellevue West – Louis Albertson

4. Fremont – Rich Whitney

 

Boys JV State Championship – Plaza Lanes – Fremont

1. Fremont Black – Terry Synovec

3. Columbus Maroon

2. Bellevue West Gold – Mike Vance

4. North Bend Orange – Randy Dodge

 

JV Girls State Championship – Plaza Lanes – Fremont

1. Bellevue West Purple –Louis Albertson

3. North Bend Orange – Randy Dodge

2. Papillion Gold

4. Fremont Black – Brian Hempstead

 

NO Mixed Team Championship:

 

 

 

 

 

 

Varsity Boys 1st All State Team:

1. Garrett Shovan – Captain

Bellevue West

2. Kevin Neve

Bellevue West

3. Dallas Maxwell

Bellevue West

4. Ethan Reeves

Bellevue West

5. Jake Pauly

    Jason Corberly

Bellevue East

 Millard South

 

Varsity Girls 1st All State Team:

1. Katie Olson – Captain

Fremont

2. Brittany Goodman

Millard North

3. Mandy Sunclades

Bellevue East

4. Tarah Jeppesen

Fremont

5. Becky Witt

Bellevue West

 

JV Boys 1st All State Team:

1. Ben Morris – Captain

Omaha Northwest

2. Andy Peterson

Bellevue West

3. Zach Johnson

North Bend

4. Alec Karr

    Jared Roberts

Fremont

North Bend

5. Tyler Synovec

Fremont

 

JV Girls 1st All State Team:

1. Brittany Johnson – Captain

North Bend

2. Stephanie Watts

Bellevue West

3. April Campbell

Bellevue West

4. Rochelle Hansen

Papillion

5. Katie Vetter

Bellevue West-

Enter supporting content here